Kaštela za Cippico

Quoted post

K.Novi

#17

2013-12-02 14:33

#11: -

a zasto bi se tribali rusit nadogradeni dijelovi ??? , jel ti triba prilozit sliku iz 1500-te , pa ces vidit da je taj nadogradeni dio i nekad bia , samo sta je izgoria u pozaru , ali ti ne informirani vlaj koi je nasa pametovat u ovoj i onako vec sugavoj drzavi

Replies


Gost

#18 Re:

2013-12-02 14:39:53

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash2/391914_418242281588667_34...

#17: K.Novi -

Podrijetlo: Vjeko Omašić Kaštela od prapovijesti do početka XX stoljeća

Slika: Kula Cippico u Kaštel Novome, izgled 1512 godine (Katja Marasović)

Godine 1512. mletačka je vlast dala dozvolu za gradnju kaštela i utvrđenoga sela oko njega Koriolanovu nećaku Pavlu Antoniju Cipiku. On je sudjelovao u gušenju bune Matije Ivanića na Hvaru, zapovrjedajući sa 800 dalmatinskih vojnika koje je Venecija uputila na Hvar. 

Inače, Cipikovi su pružili utočište hvarskim plemićima koji su za vrijeme bune 1510. -15l4. Godine izbjegli u Trogir. Pavao Cipiko zamolio je mletačku vlast da mu odobri izgradnju kaštela i sela oko njega na morskim hridinama blizu crkve sv. Petra od Klobučca. Trogirski knez Alviž, Aurio odobrio je tu izgradnju i stavio je na raspolaganje Pavlu cijeli prostor uz obalu od granica Štafilića do Cegina kaštela. Sudeći po tome, Cege su zaista imali kaštel zapadnije od Andreisova kaštela, koji su zamijenili za svoj . Pavao Cipiko dobio j e pravo da drži tijesak za ulje, na kojemu su masline morali mljeti njegovi seljaci. Temelje kaštela u mom i kaštel zidali su 1513. godine trogirski majstori Pavao i Nikola Sudiević, Jakov Marković, Nikola i Antun Leonić, Matrj Benešiž i Pasini iz Pavije pod nadzorom Aleksandra Kaera iz Bretanje. Da bi se izgradilo naselje oko Cipikove kule, moralo se nasuti područje do obale, tj. do današnjega Brca, gdje je bio ulaz u selo s pokretnim mostom. Selo je bilo sa svih strana opkoljeno obrambenim zidom.

Na sjeverozapadnom i sjeveroistočnom uglu zida bile su dvije kule, koje su i danas djelomice sačuvane. I Cipikova je kula bila spojena drvenim mostom sa selom, jer je bila izgrađena na otodiču. Oko ovoga kaštela naselili su se posljednji stanovnici potkozjačkih sela. Već 1512. godine pominju se Ivan Morgašić i Nikola Milićinić iz ovoga kaštela kao svjedoci svome gospodaru Pavlu Antoniju Cipiku koji se parničio s uskokom Mišinom iz Klisa zbog roba Čadora kojega je Cipiko kupio od Mišine. 

Godine 1517. Turci su opljačkali Kaštel Novi, a početkom 1524. godine Novi je teško stradao od požara. Tada je stradalo više ljudi, a izgorjelo je 70 kuća (v. prilog).
Do samoga sela nalazila se srednjovjekovna crkvica sv. Petra od Klobučca i ona je postala župna crkva toga sela. Povećanjem broja žitelja, ta je crkvica postala pretijesna, te je nadograđena 1566. godine od Bratovštine Blažene Gospe, kojoj su na čelu bili župan Šimun Vurčić i suci Viculin Dešković i Lovrin Katalinić. O toj nadogradnji i proširenju postavljen je natpis u crkvi koji govori o "nadodanju templa". Bratovština Blažene Gospe jest Bratovčtina Gospe od Stomorije, koja je vjerojatno bila u to doba Velika skula. Ta bratovčtina postoji i u 18. stoljeću, ali je tada Velika skula bila Bratovština sv. Petra. Poštovanje Gospe od Stomorije i sv. Petra od Klobudca ukazuje na veliku povezanost žitelja Kaštel Novoga s nekadašnjim vjerskim sredštima u Velome polju.

Ovaj post je uklonio njegov autor (Show details)

2013-12-02 15:22:13