PRAVO NA JEDNAKOST U OBRAZOVANJU

Komentari

#5644

Renato.matanic**********

(Rijeka, 2017-04-06)

#5646

podržavam izvorni oblik zakona i potpuno se protiv alternativnom rješenju koji veleučilišta stavlja na nižu razinu

(Karlovac, 2017-04-06)

#5647

Svojim potpisom dajem glas peticiji i podršku članku 8. (izvorno čl. 6.) prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru u kojem se specijalistički diplomski stručni studiji i sveučilišni diplomski studiji svrstavaju u istu razinu 7.1. U potpunosti se protivim alternativnom rješenju čl. 8.

(Slunj, 2017-04-06)

#5679

Potpisujem se jer sam redovan student Veleučilišta Velike Gorice.

(Velika Gorica, 2017-04-06)

#5692

Sestre koja studira

(Zagreb, 2017-04-06)

#5701

Studentica

(Zagreb, 2017-04-06)

#5728

Smatram cijelu priču neustavnom jer rušiti retroaktivno prava koja su bila zakonski utemeljena. Smatram to rušenjem kredibiliteta države.

(Zagreb, 2017-04-06)

#5738

Ivona

(Zagreb, 2017-04-06)

#5750

Izvorni Nacrt prijedloga o izmjenama i dopunama Zakona u HKO pravno valjan, prihvatljiv i podržavam ga. ALTERNATIVNI DIO u članku 8 prijedloga smatram degradirajućim, diskriminirajućim, ponižavajućim, koji vrijeđa sve bivše, sadašnje i buduće studente svih stručnih studija u RH. S tim Zakonom bi se stavilo u nepovoljan položaj tisuće studenata, kako sadašnjih tako i budućih, inženjera sadašnjih i budućih, kako u RH, tako i u inozemstvu. U obrazovanje je uloženo puno novaca, vremena i truda. Mnogi imamo ovlaštenja. Ovo će izazvati nesagledive posljedice po pitanju nas samih i svih poreznih obveznika, obzirom da će pojedinačne i kolektivne tužbe prštat na sve strane. Ovo je katastrofalan dio prijedloga zakona koji vrijeđa sve akademske građane i vraća nas u kameno doba. Ovakvim nepromišljenim prijedlozima, pa čak i zakonima naša država se u međunarodnim krugovima nalazi na dnu, odnosno na razini države nepromišljenih i prevrtljivih odluka, te se time stvara okruženje za nesigurno ulaganje bilo materijalno ili intelektualno. Sramota!!!!

(ZAGREB, 2017-04-06)

#5777

Napokon sam nasla posao u inozemstvu. Nemojte nam oduzeti to pravo.

(Stuttgart, 2017-04-06)

#5778

Treba se boriti na sve moguće načine, pa ako treba izići i na ulice i ne dozvoliti da se više u ovoj državi uništava ljude na sve moguće načine. Dosta je bilo.

(zagreb, 2017-04-06)

#5788

Poštovani,

Pišem Vam u nadi da će se nešto promijeniti u limitu za studente. Nakon šoka izazvanog tom novom mjerom odlučila sam poslati e-mail jer sam jako ljuta i razočarana.

Zašto razočarana?
Zato što o mojoj budućnosti odlučuje osoba koja živi bezbrižnim životom dok se ja studentica pete godine moram misliti hoću li imati za platiti školarinu, hoću li imati novca za kupiti jesti, hoću li imati novca za osnovne potrepštine mlade osobe.

Molim Vas da povečate taj limit i da nas pustite da radimo i zarađivamo. Ionako nam je dosta što nas izrabljuju (sami smo toga svjesni) ali to je gledano s naše strane pošteno zarađen novac. Roditelji su na minimalcu, ne mogu priuštiti školovanje, zar njihova djeca zbog toga ne zaslužuju biti školovana? Hoćemo li se opet vraćati u vremena kad su samo bogati mogli školovati?

Smatram da imamo pravo raditi pogotovo jer mi to želimo. Nemojte nam postavljati prepreke i zaustavljati nas. Pustite nas da radimo.

Lp

Ruzica Rados,

Sveuciliste u Splitu, Sveucilisni odjel za strucne studije

(Split, 2017-04-06)

#5800

Ne postoji razlog zašto bi se diplomu stručnog studija na sveučilištu degradiralo na razinu ispod diplomskog studija. U jednu ruku, studenti stručnog studija,kompetentniji su na tržištu rada, iz razloga što ih korikulum sprema i priprema za rad naposljetku završetka obrazovnog programa. Kako sam naziv "stručni studij" simbolično opisuje status studenta, što znači usko vezano za struku. Neki navode kako upisati stručni studij je lakše nego upisati diplomski. To nije točno jer za upisati npr. stručni studij ekonomije treba položiti jednake razine mature te je bodovni prag jednak. Upisna kvota na stručnom je manja pa je zdravo logički, sam upad na stručniji studij teži. To što je potražnja za diplomskim veća, ne pokriva činjenicu da je stručni studiji manje vrijedan.
Svrstavanjem stručnog studija na nižu razinu, gubi se nada za ovakvim odazivom upisa studenata na ovakve vrste studija (55000 tekućih studenata u procesu završavanja). Ne samo da se gubi odaziv, nego i osobe zaposlene s ovom diplomom vrlo vjerojatno gube radna mjesta zbog nedovoljne kvalifikacije koja bi umjesto visoke stručne spreme pala na višu stručnu spremu. Tisuću negativnih posljedica nosi alternativni prijedlog zakona. Od manjka obrazovanih osoba (što državi nije u interesu), do gubitka radnih mjesta i u konačnici štrajkova.

(Zagreb, 2017-04-06)